Hungry Duck

Age Group Results

July 04, 2009


Results By Rotpac Racing, L.L.C.


 

Half Marathon

Overall Female Open Winners

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kelsey Carmean          Ortonville  MI        179   20       17    1:32:13.4    7:02/M             

Overall Female Masters Winners

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Michelle Groechel       Novi                   32   46       46    1:42:06.1    7:48/M             

Female 15 to 19

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Andrea Heymes           Brighton  MI          189   19      118    1:57:48.6    9:00/M             

Female 20 to 24

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Hannah Stillings        Horseheads            156   20       55    1:44:14.5    7:57/M             
       2    Marianne Mousigian      Dearborn               75   22       57    1:44:24.4    7:58/M             
       3    Laura Matchulat         Redford  MI           195   22       60    1:44:51.5    8:00/M             
       4    Lauri Eisen             Novi                  138   24       88    1:51:37.4    8:31/M             
       5    Swenja Tanner           Howell                137   23      117    1:57:48.2    9:00/M             
       6    Melissa Penn            Novi                   83   24      120    1:58:31.2    9:03/M             
       7    Jessica Frendo          Garden City            24   23      124    1:59:45.3    9:08/M             
       8    Sally Lesperance        Brighton  MI          194   20      131    2:01:25.3    9:16/M             
       9    Jerusha Londgren        Saint Clair Shores    173   24      140    2:02:21.5    9:20/M             
      10    Stephanie Bay           Garden City             3   24      157    2:06:56.3    9:41/M             

Female 25 to 29

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Stephanie Roehm         Ann Arbor             145   29       18    1:32:23.3    7:03/M             
       2    Christina Szawronskyj   Sterling Heights      112   25       21    1:33:40.6    7:09/M             
       3    Laura Good              Brighton  MI          167   28       56    1:44:16.2    7:58/M             
       4    Jennifer Baker          Ypsilanti             146   25       61    1:44:59.1    8:01/M             
       5    Stephanie Szopo         Brighton              134   27       78    1:49:47.4    8:23/M             
       6    Mo Watson               Brighton  MI          193   26      115    1:57:17.0    8:57/M             
       7    Katie West              Waterford             123   27      132    2:01:27.6    9:16/M             
       8    Christina McEvoy        Ypsilanti              64   28      146    2:03:53.2    9:27/M             
       9    Tiffany Guzik           Farmington Hills      164   25      148    2:04:08.4    9:29/M             
      10    Emily Vanveelen         Livonia               116   27      149    2:04:09.4    9:29/M             
      11    Heather Smith           Grand Blanc           107   25      155    2:05:58.4    9:37/M             
      12    Amelia Moshier          Northville            135   29      156    2:06:24.2    9:39/M             
      13    Danielle Delonge        Madison Heights       154   29      173    2:19:33.3   10:39/M             

Female 30 to 34

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Christina Noble         Brighton               76   34       28    1:35:30.4    7:17/M             
       2    Shawn Reiser            Fenton                148   33       37    1:39:46.2    7:37/M             
       3    Kim Wilson-Paugh        Littleton  CO         127   32       51    1:43:02.5    7:52/M             
       4    Andrea Carollo-Lessway  Royal Oak  MI         192   30       70    1:47:14.3    8:11/M             
       5    Sarah Cookinham         Ann Arbor             153   33       71    1:47:48.5    8:14/M             
       6    Dana Karfonta           South Lyon            170   34       93    1:53:27.2    8:40/M             
       7    Julie Lanzesira         Monroe                 50   32      129    2:00:35.5    9:12/M             
       8    Adrianna Melchior       Waterford              68   31      137    2:02:03.0    9:19/M             
       9    Jennifer Owens          Brighton  MI           79   34      142    2:02:27.5    9:21/M             
      10    Julie Millen            Livonia                69   31      159    2:11:57.0   10:04/M             
      11    Jeni Lindhout           Jenison                55   33      183    2:32:41.5   11:39/M             
      12    Erin Adams              Novi                    1   34      186    2:44:43.3   12:34/M             

Female 35 to 39

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Erin Larusso            Ypsilanti              52   39       23    1:33:53.1    7:10/M             
       2    Suzanne Cabana          Dexter                 12   37       31    1:37:14.0    7:25/M             
       3    Mikki Cheney            Brighton              162   38       47    1:42:22.6    7:49/M             
       4    Brenda Hively           Brighton               37   35       73    1:48:09.4    8:15/M             
       5    Amy Ormsbee             Rochester Hills        78   38       76    1:49:43.5    8:23/M             
       6    Rachelle Cleary         Howell  MI            197   38       82    1:50:12.3    8:25/M             
       7    Lisa Pickering          Royal Oak              91   35       84    1:51:13.1    8:29/M             
       8    Heather Young           Atlanta  GA           181   39       86    1:51:35.1    8:31/M             
       9    Kristi Figg             Porter                 21   35       98    1:54:31.5    8:45/M             
      10    Wendy Piasentin         Racing Greyhounds      90   36      102    1:55:32.3    8:49/M             
      11    Sara Johnson            Brighton  MI           42   35      110    1:55:57.4    8:51/M             
      12    Alison Medeiros         Ypsilanti              66   37      130    2:00:36.0    9:12/M             
      13    Adriana Vlasic          Bloomfield Hills      117   37      139    2:02:20.5    9:20/M             
      14    Molly Pulka             Fenton                 93   36      143    2:02:40.5    9:22/M             
      15    Ella MacArthur          Brigthon               58   35      160    2:12:08.2   10:05/M             
      16    Kris Welko              Wixom                 122   38      164    2:14:41.0   10:17/M             
      17    Kelly Ryder             Dansville             102   39      177    2:22:50.3   10:54/M             
      18    Laura Burwell           Pinckney                9   38      184    2:34:45.1   11:49/M             

Female 40 to 44

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ray Bonomo              Brighton                7   44       58    1:44:28.0    7:58/M             
       2    Colleen Deaven          Brighton              133   43       83    1:51:13.0    8:29/M             
       3    Kathleen Reiber         Chesterfield Twp       98   44       89    1:51:52.0    8:32/M             
       4    Kristin Purdon          Ypsilanti             159   41       92    1:53:22.2    8:39/M             
       5    Patrice Gage            Howell                 25   43       97    1:54:04.4    8:42/M             
       6    Kimberly Holdaway       Northville             39   40      109    1:55:50.1    8:51/M             
       7    Erika Thompson          Northville            171   41      121    1:58:33.5    9:03/M             
       8    Marie Quayle            Belleville             95   41      135    2:01:59.2    9:19/M             
       9    Joann Fawaz             Canton                 20   40      141    2:02:23.2    9:21/M             
      10    Brenda Bonomo           Brighton  MI            6   44      145    2:03:01.0    9:23/M             
      11    Eileen McCann           Plymouth  MI          185   41      158    2:06:58.3    9:42/M             
      12    Dannille Smith          Ann Arbor             106   40      162    2:13:51.0   10:13/M             
      13    Melissa Peterson        Brighton               88   42      171    2:17:56.1   10:32/M             
      14    Ackeisha Walker         Novi  MI              191   40      179    2:27:30.3   11:16/M             
      15    Lorie Goralski          Livonia                29   42      180    2:28:54.5   11:22/M             
      16    Deborah Gowan           Brighton               30   40      181    2:30:44.3   11:30/M             
      17    Ramona Jocys            Garden City            41   41      187    2:44:46.0   12:35/M             
      18    Joy Hyzny               Burbank               147   43      189    3:04:44.0   14:06/M             

Female 45 to 49

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Julie Ledford           Howell                 54   46       63    1:45:42.4    8:04/M             
       2    Deborah Ketner          Birmingham  MI        182   45       75    1:49:02.5    8:19/M             
       3    Carrie Montgomery       Livonia                72   45      105    1:55:37.1    8:50/M             
       4    Sara Figueroa           Fraser                 22   49      107    1:55:38.0    8:50/M             
       5    Gina Zasadny            Chelsea               131   45      116    1:57:44.2    8:59/M             
       6    Laura Carter            White Lake             13   45      170    2:17:28.6   10:30/M             
       7    Mary Perkins            Vermontville           86   45      188    2:48:35.4   12:52/M             

Female 50 to 54

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mimi Takami             Ann Arbor             139   50       68    1:46:44.4    8:09/M             
       2    Kathleen Spillane       Chelsea               109   52       79    1:49:54.1    8:23/M             
       3    Debra Taylor            Saint Petersburg      114   50      101    1:55:11.4    8:48/M             
       4    Kathleen Clark          Fraser  MI            190   52      104    1:55:36.3    8:49/M             
       5    Miah Haddock            Plymouth               34   54      106    1:55:37.1    8:50/M             
       6    Mary Aseltyne           South Lyon              2   52      123    1:59:18.5    9:06/M             
       7    Debbie Ratliff          Brighton               97   50      152    2:04:52.2    9:32/M             
       8    Meg Burtch              Bellevue                8   52      154    2:04:53.1    9:32/M             
       9    Melanie McCarthy        Fenton                163   50      176    2:22:34.1   10:53/M             

Female 55 to 59

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sue Wade                Belleville  MI        119   55      174    2:19:47.5   10:40/M             
       2    Lynn Medow              Bloomfield Hills       67   57      175    2:22:32.0   10:53/M             

 

 

Overall Male Open Winners

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Joshua Partridge        Brighton              141   16        1    1:16:05.2    5:48/M             

Overall Male Masters Winners

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Eric Stuber             Lansing               111   46        3    1:18:33.3    6:00/M             

Male 15 to 19

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Zach Murphy             Brighton  MI          175   17       13    1:29:27.1    6:50/M             
       2    Josh Perkins            Vermontville           85   18      114    1:57:08.5    8:56/M             
       3    Bobby MacDermaid        Linden                 59   17      125    1:59:50.1    9:09/M             

Male 20 to 24

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tom Gienapp             Brighton  MI          140   20        6    1:21:12.1    6:12/M             
       2    Joshua Maddock          Brighton  MI           60   21       48    1:42:41.3    7:50/M             
       3    Larry Kowalski          Ann Arbor              48   24      133    2:01:43.2    9:17/M             

Male 25 to 29

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brian Gase              Carleton               27   26        2    1:16:18.0    5:49/M             
       2    Peter Rosenblad         Knoxville              99   29       30    1:36:16.1    7:21/M             
       3    Shane Waller            Bay City              120   29       32    1:37:40.0    7:27/M             
       4    Jeffery Goers           Northville             28   29       35    1:38:44.3    7:32/M             
       5    Brad Beal               Howell                  4   28       39    1:40:34.1    7:41/M             
       6    Jason Zellen            Redondo Beach         168   29       41    1:41:04.6    7:43/M             
       7    Aaron Prillwitz         Royal Oak             160   29       62    1:45:12.5    8:02/M             
       8    Dale Maskill            South Lyon            169   29       81    1:50:08.0    8:24/M             
       9    Matt Weber              Brighton  MI          121   29       91    1:53:17.4    8:39/M             
      10    Mike Woods              Lansing  MI           172   26      100    1:54:52.1    8:46/M             

Male 30 to 34

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Andrew Jacobsan         Arlington  VA         701   32        5    1:19:36.4    6:05/M             
       2    Jesse Sweeney           Milford  MI           199   34        9    1:28:14.0    6:44/M             
       3    Jim Moore               Beverly Hills          73   33       10    1:28:17.1    6:44/M             
       4    Jonathan Curry          Fowlerville  MI        18   34       16    1:31:49.6    7:01/M             
       5    Dan McGuire             Canton                 65   33       25    1:34:07.2    7:11/M             
       6    Bruce Mayrand           Brighton               63   30       33    1:38:03.1    7:29/M             
       7    Garret Talarczyk        Bluffton              113   32       52    1:43:24.4    7:54/M             
       8    Thomas Samataro         MacOmb                104   30       94    1:53:39.6    8:41/M             
       9    Gregory Garner          Commerce Twp           26   34      111    1:56:31.0    8:54/M             
      10    Steve Wisinski          Brighton              129   34      113    1:56:52.2    8:55/M             
      11    Peter McNally           Brighton              155   32      126    1:59:51.4    9:09/M             
      12    Jordan Marshall         Brighton               61   30      144    2:02:56.2    9:23/M             

Male 35 to 39

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mack Stillwagon         Romulus               110   35        7    1:24:22.5    6:26/M             
       2    Jeremy Hallum           Ann Arbor  MI         184   35       11    1:28:49.4    6:47/M             
       3    John Quayle             Belleville             94   39       14    1:29:36.3    6:50/M             
       4    Mike Vamvounis          Brighton              115   38       20    1:32:54.4    7:05/M             
       5    Matt Hortop             Pittsford              40   35       42    1:41:09.4    7:43/M             
       6    Jason Walewski          Howell  MI            196   38       54    1:43:45.5    7:55/M             
       7    Andrew Hively           Brighton               36   36       69    1:47:02.3    8:10/M             
       8    Bruce Elder             Atlanta  GA           188   39       90    1:52:50.2    8:37/M             
       9    Mark Sanders            Davisburg             136   39      119    1:58:11.2    9:01/M             
      10    Zak Purdon              Ypsilanti             158   35      161    2:13:37.2   10:12/M             
      11    Dan Wisinski            Okemos                128   35      165    2:14:44.1   10:17/M             

Male 40 to 44

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Patrick Benedict        Brighton              161   43        4    1:18:47.3    6:01/M             
       2    Dale Holdaway           Northville             38   42        8    1:24:57.4    6:29/M             
       3    Masayoshi Ichihara      Canton  MI            186   40       15    1:30:50.1    6:56/M             
       4    Dennis Younkin          South Lyon            130   41       34    1:38:10.1    7:30/M             
       5    William Huszti          Milford               142   44       38    1:40:03.2    7:38/M             
       6    Tib Tsadik              Novi  MI              198   40       74    1:48:20.0    8:16/M             
       7    Ron Buckley             Dublin                166   41       77    1:49:46.1    8:23/M             
       8    Rodney Ryder            Dansville             103   41       80    1:50:05.2    8:24/M             
       9    R. Scott Coates         Canton                 15   43       99    1:54:36.0    8:45/M             
      10    Jeffrey Laubach         MacOmb Twp.            53   40      136    2:02:02.0    9:19/M             
      11    Robert Burwell          Pinckney               10   42      151    2:04:46.3    9:31/M             
      12    Scott Peterson          Brighton  MI           89   40      166    2:15:01.3   10:18/M             

Male 45 to 49

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Gary Godula             Farmington  MI        183   45       12    1:29:25.2    6:50/M             
       2    Paul Zieske             Linden                132   48       22    1:33:49.5    7:10/M             
       3    John Demarco            Brighton               19   47       26    1:34:11.0    7:11/M             
       4    Anthony Targan          West Bloomfield       150   47       27    1:34:35.0    7:13/M             
       5    Paul Thielking          Brighton  MI          174   46       44    1:41:23.3    7:44/M             
       6    Brian Francis           Fenton                 23   47       49    1:42:42.0    7:50/M             
       7    Scott Konopinski        Charlotte              45   47       50    1:42:51.2    7:51/M             
       8    Andrew Motowski         Dewitt                 74   48       53    1:43:27.2    7:54/M             
       9    John Bybee              Brighton               11   49       66    1:46:25.1    8:07/M             
      10    Oren Lane               Brighton               49   46       85    1:51:25.5    8:30/M             
      11    Chris Kottke            Brighton               47   46       95    1:53:45.4    8:41/M             
      12    Robert Lusk             Pinckney               57   48      103    1:55:35.5    8:49/M             
      13    Dennis Peck             Highland               81   46      122    1:59:16.3    9:06/M             
      14    Bradley Trask           Brighton              149   47      138    2:02:16.2    9:20/M             
      15    Daniel Rajkovich        South Lyon             96   47      153    2:04:52.4    9:32/M             
      16    Dave Berkey             Canton                  5   46      163    2:13:51.0   10:13/M             
      17    Matt Peterson           Brighton               87   46      167    2:15:02.1   10:18/M             
      18    Robert Kelly            Ypsilanti              44   45      168    2:16:39.3   10:26/M             
      19    Lee Charns              Canton                 14   46      172    2:19:14.4   10:38/M             

Male 50 to 54

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Terry Carmean           Ortonville  MI        180   52       19    1:32:43.3    7:05/M             
       2    Ed Kornacki             Farmington Hills  M    46   52       24    1:34:00.2    7:11/M             
       3    Brian Bess              Laingsburg  MI        176   54       65    1:46:13.2    8:06/M             
       4    Dave Guimond            South Lyon             33   53       67    1:46:39.3    8:08/M             
       5    Michael Young           West Bloomfield  MI   187   52       87    1:51:35.3    8:31/M             
       6    Randy Ruff              Pinckney              101   53      112    1:56:42.3    8:55/M             
       7    Timothy Happ            Brighton  MI           35   53      128    2:00:19.4    9:11/M             
       8    John Perkins            Vermontville           84   51      134    2:01:48.2    9:18/M             
       9    Raymond Miller          South Lyon             70   53      150    2:04:19.0    9:29/M             

Male 55 to 59

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Aaron Pratt             Saline                 92   55       29    1:35:55.3    7:19/M             
       2    Gerard Wilbrink         Williamston           126   55       36    1:39:22.1    7:35/M             
       3    Richard Hayhoe          East Lansing          157   57       64    1:46:13.0    8:06/M             
       4    Uncle Ron Carmean       Ortonville  MI        178   55       72    1:47:57.3    8:14/M             
       5    Ron Smith               Pinckney              108   56       96    1:53:50.5    8:41/M             
       6    Robin Pearce            New Hudson  MI         80   55      108    1:55:48.4    8:50/M             
       7    Phil Wade               Belleville            118   55      127    2:00:10.0    9:10/M             
       8    Len Constantine         Chesterfield  MI       16   56      147    2:03:58.1    9:28/M             

Male 60 to 64

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mark Cryderman          Howell  MI             17   62       40    1:40:53.2    7:42/M             
       2    Thomas Claflin          Brighton  MI          143   61       43    1:41:17.2    7:44/M             
       3    Jay Cummings            Jackson  MI           144   61       45    1:41:25.2    7:45/M             
       4    Douglas Cale            Bloomfield Hills  M   177   62       59    1:44:40.0    7:59/M             
       5    Bill Valade             Farmington Hills      152   60      169    2:16:42.4   10:26/M             
       6    Larry Weston            Brighton              124   63      182    2:30:50.1   11:31/M             

Male 70 and over

 
    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    George Stump            Cincinnati            165   72      178    2:23:07.4   10:55/M             
       2    Ralph Judd              Southfield             43   71      185    2:44:10.1   12:32/M