Hungry Duck

Age Group Results

July 04, 2012


Results By Rotpac Racing Rotpac Racing

Half Marathon

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joshua Partridge                  Brighton              192   19        1      1:17:34.3      5:55/M

Overall Male Masters' Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Benedict                  Brighton  MI          204   46        6      1:23:38.7      6:23/M

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alex Lindahl                      Hartland  MI          199   14       38      1:47:37.1      8:13/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brett Navarre                     Trenton               109   15       32      1:46:27.4      8:08/M
       2    Jacob Nutter                      Algonac  MI           222   16       51      1:52:38.0      8:36/M
       3    Don Boyer                         Howell                136   19       66      1:57:11.1      8:57/M
       4    Cullen Newstead                   Saint Joseph          104   16      146      2:22:48.0     10:54/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Vince Bechard                     Dearborn  MI          216   24        4      1:22:02.6      6:16/M
       2    Matt Tulpa                        Rochester Hills  MI    73   23       10      1:34:17.0      7:12/M
       3    Jeffrey Turner                    Clarkston             203   20       54      1:53:35.9      8:40/M
       4    Mitch Schultz                     Grand Rapids           44   23      128      2:17:54.5     10:32/M
       5    Arthur Cox                        Milan                  91   23      173      2:31:30.0     11:34/M
       6    Andrew O'Neill                    Byron                  42   22      181      2:34:28.3     11:47/M
       7    Eric Kober                        Fort Feade            128   21      186      2:36:55.1     11:59/M
       8    Chris Maltese                     Rochester             160   22      199      2:46:54.6     12:44/M
       9    Michael Maltese                   Rochester             161   20      211      3:14:34.5     14:51/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Anderson                     Milford               184   25       11      1:34:17.1      7:12/M
       2    Ericc Powell                      Silver Spring          57   28       28      1:44:12.4      7:57/M
       3    John Capen                        Plymouth                8   29       67      1:57:21.5      8:57/M
       4    Eli Prout                         Lansing               209   28       82      2:02:58.7      9:23/M
       5    Colin Tucker                      Brighton              149   25      120      2:15:39.5     10:21/M
       6    Joseph Czapski                    Novi                  201   25      134      2:18:52.2     10:36/M
       7    James Deters                      Phoenix               139   29      144      2:22:30.4     10:53/M
       8    James Klucka                      Sterling Heights       75   29      149      2:23:34.2     10:58/M
       9    Chadd O'Brien                     Flushing  MI          215   28      209      2:54:41.4     13:20/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peter Newton                      Ann Arbor             107   31        2      1:20:11.0      6:07/M
       2    Shane Logan                       Clarkston  MI         170   34        5      1:22:03.0      6:16/M
       3    Bruce Mayrand                     Brighton  MI           69   33       12      1:35:10.1      7:16/M
       4    Ryan Sprague                      White Lake             11   31       24      1:42:56.2      7:51/M
       5    Brad Beal                         Lompoc                120   31       25      1:43:19.8      7:53/M
       6    Matthew Valenzuela                Cameron                92   34       33      1:47:03.3      8:10/M
       7    Steve Trahey                      Canton                 47   34       34      1:47:10.9      8:11/M
       8    Brian Polega                      Brighton              213   33       52      1:53:21.0      8:39/M
       9    Blair Johnson                     Bloomington           212   34      118      2:14:27.0     10:16/M
      10    Jonathan Trapp                    Howell                 25   31      124      2:16:09.2     10:24/M
      11    Ryan Pritzlaff                    Lansing                22   31      177      2:32:04.1     11:36/M
      12    Marc Clemens                      Howell                200   34      179      2:33:20.3     11:42/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Craig Dolecki                     Redford  MI           224   38        3      1:21:41.6      6:14/M
       2    Kurt Etherington                  Brighton              106   36        7      1:30:01.6      6:52/M
       3    Matthew Nyquist                   Northville              5   37       19      1:40:05.5      7:38/M
       4    Joe Rogers                        Howell                 90   36       30      1:45:18.3      8:02/M
       5    Jim Watson                        Oxford  MI             16   36       49      1:51:07.9      8:29/M
       6    Kevin Pollins                     South Lyon            156   35       55      1:55:22.6      8:48/M
       7    Andrew Hively                     Brighton              172   39       59      1:56:05.3      8:52/M
       8    Jason Reck                        Howell                189   38       79      2:02:28.3      9:21/M
       9    Gregory Long                      Lincoln Park           66   37       96      2:07:29.0      9:44/M
      10    Evan Gaertner                     Brighton  MI           87   37      100      2:09:39.2      9:54/M
      11    Derek Docusen                     Howell                125   39      103      2:09:56.1      9:55/M
      12    Steven Fisher                     Royal Oak              63   38      114      2:12:50.4     10:08/M
      13    Neil Slevin                       Centreville  VA       231   36      131      2:18:26.4     10:34/M
      14    Jason Richmond                    Washington            116   39      138      2:19:53.3     10:41/M
      15    Ryan Rayner                       Windsor               141   37      142      2:22:09.9     10:51/M
      16    Joseph Kott                       Macomb                 95   36      150      2:23:38.4     10:58/M
      17    Andrew Chapo                      Howell                202   37      157      2:24:46.8     11:03/M
      18    Caleb Poirier                     Ann Arbor             144   35      183      2:36:13.9     11:55/M
      19    Justin Sarrach                    Livonia  MI           155   37      187      2:37:08.5     12:00/M
      20    Matt Shepard                      Troy  MI              133   37      204      2:49:48.2     12:58/M
      21    Scott Greene                      Farmington Hills       96   36      207      2:50:28.5     13:01/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cosmin Facaeanu                   Warren                165   42       15      1:39:09.6      7:34/M
       2    Ryan McCammon                     Ann Arbor             100   41       17      1:39:45.2      7:37/M
       3    Bernie Brosnan                    Howell                191   41       18      1:39:53.1      7:37/M
       4    Claudio Salas                     Allen Park            119   41       20      1:40:47.1      7:42/M
       5    Kyle Fukuda                       Granite Bay           206   41       39      1:47:45.1      8:14/M
       6    Johnny Sawruk                     Oakland Twp.  MI      151   42       47      1:50:34.2      8:26/M
       7    Eric Tulley                       Southfield            205   41       86      2:04:35.1      9:31/M
       8    Victor Robinson                   Livonia                88   44       98      2:07:58.8      9:46/M
       9    Carmi Edwards                     Linden  MI            180   44       99      2:08:29.9      9:48/M
      10    Russell Stratton                  Howell  MI            208   40      102      2:09:51.8      9:55/M
      11    Waseem Ahmad                      Livonia               182   42      117      2:13:45.3     10:13/M
      12    Kevin Davis                       Chelsea               110   44      119      2:15:23.3     10:20/M
      13    Charles Senne                     Pinckney              187   44      122      2:15:59.0     10:23/M
      14    Kerry Ankenbrand                  Brighton               36   41      148      2:23:20.5     10:56/M
      15    Patrick Kubovsky                  Mechanicsburg         164   41      165      2:27:39.4     11:16/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Terry Moller                      Waterford              77   48        9      1:33:02.3      7:06/M
       2    Paul Newstead                     Saint Joseph          105   46       13      1:35:35.5      7:18/M
       3    Michael Mansfield                 Northville            147   45       14      1:36:25.0      7:22/M
       4    Greg Lanzi                        Brighton               86   47       23      1:42:34.7      7:50/M
       5    Ed Nicholson                      Milford  MI           225   48       44      1:49:47.6      8:23/M
       6    Chris Cooley                      Plymouth              186   49       45      1:50:00.3      8:24/M
       7    Ray Bonomo                        Brighton  MI          176   47       50      1:51:09.4      8:29/M
       8    Takashi Sugita                    Ann Arbor              38   46       56      1:55:39.6      8:50/M
       9    Karl Hauser                       Monroe                214   47       61      1:56:10.9      8:52/M
      10    Paul Kosaian                      Brighton              154   49       63      1:56:23.6      8:53/M
      11    Ron Galard                        Brighton  MI           70   47       77      2:02:08.8      9:19/M
      12    Qinghui Liu                       Ann Arbor              99   49       81      2:02:37.3      9:22/M
      13    Alex Rahill                       Canton                150   49       93      2:06:43.5      9:40/M
      14    Jon Margerum-Leys                 Dexter  MI            218   49      125      2:16:59.7     10:27/M
      15    Jim Branch                        South Lyon            113   46      152      2:23:39.6     10:58/M
      16    Richard Scheck                    Troy  MI               60   45      155      2:24:21.3     11:01/M
      17    Mark McCullough                   Midland                45   48      174      2:31:31.7     11:34/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Greg MacDonald                    Anchorage  AK          26   51       22      1:42:26.0      7:49/M
       2    Steve Broda                       Northville            230   50       29      1:44:25.7      7:58/M
       3    John Trame                        Toledo                 28   53       53      1:53:22.1      8:39/M
       4    Domingo Valadez                   Temperance  MI        174   53       62      1:56:22.9      8:53/M
       5    Rick Larese                       Brighton  MI          195   53       64      1:56:50.2      8:55/M
       6    Terry Navarre                     Trenton               108   51       72      2:00:39.8      9:13/M
       7    Jim Gardner                       Brighton  MI           53   53      145      2:22:36.3     10:53/M
       8    Michael McClory                   South Lyon             80   54      156      2:24:35.6     11:02/M
       9    Michael Letters                   Milford                61   50      168      2:29:27.5     11:25/M
      10    Dan Fortson                       Brighton              142   53      176      2:31:51.2     11:35/M
      11    Tim O'Neill                       Byron                  40   51      182      2:34:47.0     11:49/M
      12    David Zatkoff                     Bloomfield Hills       78   54      194      2:42:18.0     12:23/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Graham Astley                     Brighton              188   59       60      1:56:09.3      8:52/M
       2    Ron Smith                         Pinckney  MI           79   59       69      2:00:04.3      9:10/M
       3    Jeff Barnett                      Ann Arbor             102   57       74      2:01:48.6      9:18/M
       4    Stan Schafer                      Brighton  MI          117   55      115      2:13:10.0     10:10/M
       5    Thomas Joseph                     Ann Arbor             143   59      184      2:36:35.0     11:57/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tony Hubbarth                     Brighton  MI          166   62        8      1:32:11.2      7:02/M
       2    Ron Du Preez                      Fowlerville  MI       226   60       26      1:43:33.4      7:54/M
       3    Thomas Claflin                    Troy  MI              220   64       48      1:51:02.7      8:29/M
       4    Franco Barnuevo                   Quito                  54   60      170      2:30:39.0     11:30/M

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maureen Lang                      Howell  MI            211   38       16      1:39:44.0      7:37/M

Overall Female Masters' Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marcy Sacks                       Albion  MI            221   42       35      1:47:11.0      8:11/M

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristen Pearless-Healey           Clio                  190    0      191      2:38:01.5     12:04/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emma McClory                      South Lyon             81   19       92      2:06:28.8      9:39/M
       2    Ella Fritzemeier                  Chelsea  MI           135   17      106      2:10:17.6      9:57/M
       3    Mackenzie Maltese                 Rochester             162   18      135      2:19:02.5     10:37/M
       4    Nicole McCullough                 Midland                46   19      175      2:31:31.9     11:34/M
       5    Kathryn Waineo                    Howell                194   17      195      2:44:33.9     12:34/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Caitlin Litz                      Ypsilanti              97   21       37      1:47:31.0      8:12/M
       2    Kiana Weber                       Manchester            134   22      105      2:10:17.5      9:57/M
       3    Erin Bryant                       Troy                   56   24      107      2:10:17.6      9:57/M
       4    Kristin O'Neill                   Grand Rapids           43   24      127      2:17:54.1     10:32/M
       5    Elizabeth Boyer                   Howell                137   21      140      2:19:59.2     10:41/M
       6    Tonnie Brayman                    Flat Rock              76   24      160      2:25:56.2     11:08/M
       7    Kelly Houghton                    Brighton               74   23      162      2:26:02.8     11:09/M
       8    Maggie Hazen                      Howell                 67   21      178      2:32:43.8     11:39/M
       9    Rebecca Waineo                    Howell                130   24      196      2:44:55.4     12:35/M
      10    Anna Trundle                      New Albany             17   20      197      2:45:40.3     12:39/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelly Donoughe                    Rochester              55   25       36      1:47:15.9      8:11/M
       2    Melissa Waineo                    Bay City              193   25       57      1:55:42.0      8:50/M
       3    Nicole Hawk                       Brighton               19   26       58      1:55:57.8      8:51/M
       4    Jamie Radebach                    Webberville            39   28       78      2:02:25.5      9:21/M
       5    Swenja Tanner                     Howell                183   26       90      2:06:16.5      9:38/M
       6    Amy Husted                        Edmonds                 9   25      112      2:11:48.7     10:04/M
       7    Megan Sokol                       Walled Lake           138   28      121      2:15:41.1     10:21/M
       8    Charlena Sumoski                  Howell                  7   29      141      2:20:23.6     10:43/M
       9    Amanda Deters                     Phoenix               140   28      143      2:22:29.8     10:53/M
      10    Kayla Trapp                       Howell                 24   25      161      2:26:01.8     11:09/M
      11    Laura Burkhardt                   Auburn Hills  MI       85   29      163      2:26:34.1     11:11/M
      12    Cara Jo Miller                    Detroit                83   27      167      2:28:52.3     11:22/M
      13    Katherine Brooks                  Howell                 94   28      180      2:33:30.9     11:43/M
      14    Samantha Stricker                 Novi                   27   26      189      2:37:57.5     12:03/M
      15    Kadi Prout                        Lansing                30   25      190      2:37:57.5     12:03/M
      16    Meghann Wilkinson                 Howell                 21   28      192      2:38:48.0     12:07/M
      17    Erica Kissau                      Howell                145   29      198      2:45:58.4     12:40/M
      18    Corey Walker                      Flint                  68   26      210      2:54:43.4     13:20/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katherine Senne                   Pinckney               31   31       21      1:41:11.1      7:43/M
       2    Rosemary Trahey                   Canton                 35   34       31      1:45:52.0      8:05/M
       3    Nicole Schramski                  Wesley Chapel  FL     217   33       40      1:48:31.8      8:17/M
       4    Jenny Datfilio                    Plymouth  MI          229   30       43      1:48:59.3      8:19/M
       5    Julie Anderson                    Ann Arbor             129   30       65      1:56:55.8      8:55/M
       6    Karena Mitterdell                 Madison Heights  MI   228   33       83      2:03:19.4      9:25/M
       7    Colleen Zathey                    South Lyon            171   34       84      2:03:28.1      9:25/M
       8    Andrea Sprague                    White Lake             10   31       85      2:04:26.3      9:30/M
       9    Gina Dettloff                     Rochester Hills       148   32       91      2:06:27.3      9:39/M
      10    Kelly Jones                       Brighton               50   33      109      2:11:09.1     10:01/M
      11    Emily Scherden                    Reichenbach-Steegen    20   33      110      2:11:19.2     10:01/M
      12    Laura Gagacki                     Centreville  VA       232   31      123      2:16:00.0     10:23/M
      13    Kimberly Fortin                   Milford  MI           121   31      153      2:23:57.9     10:59/M
      14    Mary Beth Snyder                  Birmingham             84   33      171      2:30:48.0     11:31/M
      15    Molly Stump                       Williamston            93   31      185      2:36:54.8     11:59/M
      16    Sarah Schwarz                     Royal Oak              12   31      203      2:49:47.1     12:58/M
      17    Michelle Hesse                    Waterford  MI          14   31      208      2:50:38.4     13:02/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Danielle Lamb                     Northville  MI        233   36       27      1:44:07.5      7:57/M
       2    Shawn Reiser                      Fenton  MI            207   36       42      1:48:48.0      8:18/M
       3    Amy Albert                        New Hudson             15   39       75      2:01:51.5      9:18/M
       4    Brenda Hively                     Brighton  MI          173   38       76      2:01:54.5      9:18/M
       5    Jennifer Harper                   Brighton  MI           48   36       87      2:04:35.8      9:31/M
       6    Dana Mannor                       Howell  MI            234   37       94      2:06:48.6      9:41/M
       7    Carole Hawke                      Detroit               178   35       95      2:07:05.7      9:42/M
       8    Molly Pulka                       Fenton                118   39      101      2:09:45.3      9:54/M
       9    Kelly Nyquist                     Northville              4   36      113      2:12:13.1     10:06/M
      10    Jennifer Behnke                   Novi  MI               72   37      132      2:18:27.5     10:34/M
      11    Jennifer Richmond                 Washington  MI        115   37      139      2:19:53.3     10:41/M
      12    Natashia Robbins                  Howell                114   38      147      2:22:54.2     10:55/M
      13    Jannice Chao                      Shelby Township       153   36      158      2:25:01.8     11:04/M
      14    Angie Kubovsky                    Mechanicsburg         169   37      164      2:27:39.0     11:16/M
      15    Andrea Thomas                     Okemos                 49   36      188      2:37:20.4     12:01/M
      16    Jen Leugers                       Indianapolis  IN      223   39      193      2:40:29.5     12:15/M
      17    Lynn McPherson                    Ypsilanti             132   37      205      2:49:48.6     12:58/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Mikhail                       Ann Arbor             103   44       41      1:48:38.1      8:18/M
       2    Jennifer Meservy                  Franklin              127   41       73      2:01:14.4      9:15/M
       3    Denise Dashner                    Temperance  MI        175   42       80      2:02:29.1      9:21/M
       4    Lauren Foresman                   Brighton  MI          163   40       97      2:07:41.9      9:45/M
       5    Sheryl Schlueter                  Brighton               89   43      111      2:11:19.4     10:01/M
       6    Sonia Thorley                     South Lyon  MI        167   44      129      2:18:10.0     10:33/M
       7    Arkeisha Walker                   West Bloomfield       111   43      136      2:19:11.9     10:37/M
       8    Kathryn Branch                    South Lyon            112   44      151      2:23:39.4     10:58/M
       9    Neelam Allen                      La Quinta  CA         219   42      166      2:28:17.4     11:19/M
      10    Stacy Barney                      Commerce              122   42      200      2:47:55.7     12:49/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Damm                        Ann Arbor  MI         146   45       46      1:50:12.2      8:25/M
       2    Gretchen Thomas                   Milford               181   46       71      2:00:19.1      9:11/M
       3    Brenda Bonomo                     Brighton  MI          177   47      104      2:09:59.2      9:55/M
       4    Suzanne Horsley                   Penningotn            152   46      108      2:10:40.3      9:58/M
       5    Arlene Degutis                    Ann Arbor             210   47      126      2:17:19.0     10:29/M
       6    Debra Rojewski                    Fowlerville           198   47      130      2:18:21.5     10:34/M
       7    Lisa Tewel                        Brighton  MI          168   49      137      2:19:45.5     10:40/M
       8    Audrey Touchette                  Troy                   13   48      201      2:49:42.4     12:57/M
       9    Deborah Richmond                  Dewitt  MI            227   45      206      2:50:22.8     13:00/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peggi Mintz                       Howell                157   50       68      1:59:57.9      9:09/M
       2    Barb Wehrle                       Bloomfield  MI         62   52       88      2:04:52.9      9:32/M
       3    Pam Kornfeld                      West Bloomfield        58   52      133      2:18:29.4     10:34/M
       4    Pam Lee-Campbell                  Brighton  MI           37   53      154      2:23:59.3     10:59/M
       5    Sheila Grant                      Detroit                18   51      202      2:49:46.9     12:58/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathleen Spillane                 Chelsea               179   55       70      2:00:07.2      9:10/M
       2    Constance Doughty                 Farmington Hills  M    71   59       89      2:04:53.0      9:32/M
       3    Joann Bonnewell                   Brighton              185   57      159      2:25:26.5     11:06/M
       4    Denise Tatman                     Westland               51   58      169      2:30:35.9     11:30/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ellie Serras                      Ann Arbor             101   62      116      2:13:23.5     10:11/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dale Magee                        Ann Arbor  MI         197   69      172      2:31:10.6     11:32/M