Hungry Duck 2014 5k results

July 4, 2014

Brighton, MI

Female Open Winners



Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Allison Lunau

Brighton

19

690

5

18:04.6

5:49/M

Female Masters' Winners


Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Krys Brish

Milford

50

682

25

20:58.4

6:45/M


 


Female 14 and under



Place

1


Name

Lauren Parrell


City

Brighton


Age

14


Bib No

290


Overall

33


Time

21:51.4


Pace

7:02/M

2

Maddie Brown

Howell

13

495

46

22:39.9

7:17/M

3

Megan Kowalski

Brighton

8

190

99

26:23.9

8:29/M

4

Dana Lefevre

Livonia

12

209

104

26:36.7

8:33/M

5

Catherine Ihrke

New Lenox

11

166

111

27:12.4

8:45/M

6

Elizabeth Ihrke

New Lenox

14

168

115

27:20.7

8:47/M

7

Cate Jackson

Tulsa

14

429

142

28:39.1

9:13/M

8

Abby Marry

Drayton Plains

11

230

167

29:41.5

9:33/M

9

Rebekah Schneider

Brighton

10

466

190

30:59.0

9:58/M

10

Macklyn Beauchesne

14

656

209

32:37.9

10:29/M

11

Ellie Stark

10

692

214

32:47.1

10:32/M

12

Stella Johnson

Brighton

8

179

215

32:47.3

10:32/M

13

Morgan Castiglione

Brighton

10

694

217

32:47.6

10:32/M

14

Kaela Goemer

Brighton

5

119

248

35:20.5

11:22/M

15

Lydia Schneider

Brighton

6

465

275

38:51.4

12:30/M

16

Carlie Woodard

Howell

3

385

285

40:16.9

12:57/M

17

Abigail Wright

Howell

9

485

291

40:46.5

13:06/M

18

Adrianna Greer

Brighton

13

130

295

40:51.3

13:08/M

19

Emily Ihrke

New Lenox

8

169

318

46:29.0

14:57/M

20

Madeline Ihrke

New Lenox

11

170

320

46:56.6

15:05/M

21

Grace Ankenbrand

Brighton

9

618

323

47:54.6

15:24/M

 

Female 15 to 19



Place

1


Name

Marissa McGahan


City

Brighton


Age

18


Bib No

246


Overall

23


Time

20:51.3


Pace

6:42/M

2

Kirsten McGahan

Brighton

15

245

24

20:51.4

6:42/M

3

Willa Hart

Milford

15

142

55

23:30.3

7:33/M

4

Kathryn Waineo

Howell

19

423

93

26:04.6

8:23/M

5

Natalie Smithson

Cumming

15

332

105

26:40.4

8:34/M

6

Rachel Houheman

Cohoctah

17

480

131

28:23.5

9:08/M

7

Anna Curley

Brighton

17

427

137

28:30.7

9:10/M

8

Madison McLaughlin

Howell

16

254

140

28:31.9

9:10/M

9

Sara Barnett

Howell

19

672

141

28:32.4

9:10/M

10

Kennedy Connolly

Pinckney

16

471

203

32:08.7

10:20/M

11

Megan Darr

Utica

19

674

226

33:10.5

10:40/M

12

Alexandra Perry

Brighton

16

292

251

35:30.2

11:25/M

13

Andrea Lefevre

Livonia

15

207

255

35:49.2

11:31/M

14

Emily Roth

Howell

16

308

300

43:08.0

13:52/M


Female 20 to 24


Place

1

Name

Chelsea Bijansky

City

Commerce

Age

24

Bib No

443

Overall

110

Time

27:12.2

Pace

8:45/M

2

Kristin Zalewski

Brighton

20

391

139

28:31.8

9:10/M

3

Kristina Waineo

Howell

22

401

165

29:32.6

9:30/M

4

Jennifer Weisman

Florence

22

372

212

32:42.8

10:31/M

5

Katie Bethel

South Lyon

21

25

223

33:07.7

10:39/M

6

Sylvan Edwards

Commerce

21

441

246

35:07.7

11:17/M

7

Avery Mullin

Trenton

20

646

287

40:24.3

12:59/M

8

Ivy Fischer

Troy

23

409

293

40:51.0

13:08/M

9

Samantha Fox

Howell

21

102

305

43:55.0

14:07/M

10

Lisa Olberg

Brighton

24

283

336

56:10.2

18:04/M

 

Female 25 to 29



Place

1


Name

Jennifer Blindert


City

Littleton


Age

28


Bib No

452


Overall

13


Time

19:14.8


Pace

6:11/M

2

Jade Olds

Alpena

26

284

26

21:11.2

6:49/M

3

Ann Lisiecki

Brighton

25

214

61

23:44.7

7:38/M

4

Megan Lowrey

Washington

29

685

88

25:53.3

8:19/M

5

Shellie Welch

Brighton

29

374

109

26:54.7

8:39/M

6

Dana Bijansky

New Hudson

25

442

112

27:12.5

8:45/M

7

Katie Simmermon

Utica

27

661

161

29:25.5

9:28/M

8

Tracy Earl

Howell

29

666

182

30:10.8

9:42/M

9

Carly Miller

Milford

29

453

185

30:28.4

9:48/M

10

Meghan Neufer

Indianapolis

26

610

187

30:34.3

9:50/M

11

Rebecca Strzalkowski

Fowlerville

27

639

194

31:25.8

10:06/M

12

Ellie Shannon

Winston Salem

26

328

210

32:39.1

10:30/M

13

Laura Jetke

Livonia

27

176

224

33:09.7

10:40/M

14

Jessica Baca

South Lyon

25

421

232

33:26.3

10:45/M

15

Lindsay Kimball

Howell

26

188

264

36:55.5

11:52/M

16

Brandi Heath

South Lyon

25

147

308

44:53.2

14:26/M

17

Lauren Azevedo

Brighton

26

9

338

56:16.7

18:06/M

 

Female 30 to 34



Place

1


Name

Jen Feeny


City

Howell


Age

32


Bib No

92


Overall

43


Time

22:29.2


Pace

7:14/M

2

Stephanie Chwalek

Fenton

34

55

53

23:16.7

7:29/M

3

Bridget Surdu

Novi

34

431

54

23:23.9

7:31/M

4

Melissa Springer

Schofield

30

605

58

23:39.4

7:36/M

5

Amber Headley

Pinckney

32

145

63

24:06.5

7:45/M


Place

6

Name

Jennifer Ormond

City

Novi

Age

31

Bib No

285

Overall

80

Time

25:05.6

Pace

8:04/M

7

Jennifer Bostwick

Brighton

34

38

91

26:00.3

8:22/M

8

Jessica Shamie

Brighton

33

327

129

28:17.9

9:06/M

9

Liz Barz

Mount Pleasant

31

697

135

28:28.9

9:09/M

10

Candice Vollweiler

Brighton

32

367

176

30:00.0

9:39/M

11

Stacey St. Charles

Northville

32

437

180

30:08.8

9:41/M

12

Lourdes Thomas

Ypsilanti

32

425

183

30:16.0

9:44/M

13

Sapna Nagar

Troy

34

273

195

31:33.4

10:09/M

14

Abbie McCauley

Brighton

31

483

222

33:06.1

10:39/M

15

Heather Sharp

Spring Lake

31

424

231

33:25.5

10:45/M

16

Sonia Nagar

New York

32

274

243

34:48.3

11:11/M

17

Felicia Blush

Albuquerque

34

33

256

35:50.0

11:31/M

 

Female 35 to 39



Place

1


Name

Claudia Lopez


City

Pinckney


Age

38


Bib No

218


Overall

45


Time

22:39.8


Pace

7:17/M

2

Jennifer Harper

Whitmore Lake

38

663

67

24:17.2

7:48/M

3

Nancy Jerome

Brighton

37

175

68

24:17.8

7:48/M

4

Stephanie Newton

Brighton

38

484

92

26:02.3

8:22/M

5

Beth Tardiff

White Lake

36

351

128

28:17.0

9:06/M

6

Lisa Mills

Clarkston

39

428

143

28:45.4

9:15/M

7

Angel MacDougall

Farmington

38

221

147

28:55.9

9:18/M

8

Michelle Dingman

Howell

35

500

152

28:58.9

9:19/M

9

Karri Runion

Howell

39

310

164

29:30.5

9:29/M

10

Mindy McGinn

Howell

39

249

169

29:47.5

9:35/M

11

Jaime Smith

Brighton

35

458

171

29:49.2

9:35/M

12

Maria Dinkelmann

Brighton

37

641

181

30:09.5

9:42/M

13

Jennifer Johnson

Brighton

37

178

216

32:47.3

10:32/M

14

Julia Keider

Howell

39

445

220

33:01.3

10:37/M

15

Heather Goemer

Brighton

37

118

247

35:20.2

11:22/M

16

Autumn Moricz

Pinckney

37

266

260

36:01.6

11:35/M

17

Laura Rozek

Pinckney

36

309

263

36:44.0

11:49/M

18

Amy Earl

Milford

39

84

267

37:53.9

12:11/M

19

Joy Buckley

South Lyon

36

46

278

38:54.5

12:30/M

20

Karina Horcha

Brighton

36

402

283

40:05.0

12:53/M

21

Heike Woodard

Howell

39

386

286

40:17.6

12:57/M

22

Greta Hundertmark

Ypsilanti

39

407

299

42:54.5

13:48/M

23

Brenda Blush

Howell

37

490

303

43:28.7

13:59/M

24

Jamie Paul

White Lake

36

715

324

47:59.8

15:26/M

25

Amy Ballard

White Lake

35

714

325

48:00.0

15:26/M

 

Female 40 to 44

Place

1

Name

Sheryl Timpa

City

Howell

Age

41

Bib No

683

Overall

57

Time

23:34.2

Pace

7:35/M

2

Janet Sneckenberger

White Lake

41

433

69

24:20.0

7:49/M

3

Lori Robertson

Milford

41

614

78

24:58.8

8:02/M

4

Winnie Fukuda

Granite Bay

43

108

87

25:51.1

8:19/M

5

Laura Bowen

Whitmore Lake

43

43

118

27:31.9

8:51/M

6

Lori McLaughlin

Howell

40

253

138

28:31.8

9:10/M

7

Lenora Fuller

Brighton

40

109

144

28:46.9

9:15/M

8

Heather Clark

Pinckney

44

58

151

28:58.6

9:19/M

9

Renee Schreiner

O Fallon

40

321

157

29:17.3

9:25/M

10

Jennifer Lemkau

Howell

42

499

162

29:26.3

9:28/M

11

Mora Sard

Brighton

40

711

170

29:48.1

9:35/M

12

Natashia Robbins

Howell

40

303

173

29:51.9

9:36/M

13

Christie Richards

Howell

42

658

174

29:54.0

9:37/M

14

Kathy Stark

Lakeland

43

691

175

29:55.9

9:37/M

15

Carrie Cipolla

Fenton

41

56

184

30:27.7

9:47/M

16

Leslie Beauchamp

Howell

42

436

192

31:13.3

10:02/M

17

Ann Marry

Fenton

40

231

197

31:57.2

10:16/M

18

Kelly McIntyre

Brighton

40

250

213

32:43.8

10:31/M

19

Barbara Cummings

Plymouth

40

64

221

33:03.5

10:38/M

20

Amy Gluck

Howell

42

696

238

34:14.9

11:00/M

21

Karen Hedden

Brighton

40

675

240

34:20.6

11:02/M

22

Christa McLellan

Livonia

42

255

252

35:30.9

11:25/M

23

Amy Kennedy

Byron

40

185

266

37:52.7

12:11/M

24

Jenny Frias

Trenton

40

648

271

38:09.7

12:16/M

25

Michelle Carter

Canton

42

52

281

39:49.9

12:48/M

26

Stephanie Palembas-Liess

Brighton

41

287

294

40:51.2

13:08/M

27

Misti Friend

Ortonville

42

451

298

41:38.5

13:23/M

28

Laura Zizka-Wright

Howell

42

487

329

49:07.8

15:48/M

29

Candy Hernandez

Okemos

43

149

330

50:23.6

16:12/M

30

Darlene McManus

Howell

44

257

331

51:28.7

16:33/M

31

Audra Roberts

Milford

40

304

344

1:13:58.4

23:47/M

 

Female 45 to 49



Place

1


Name

Jeralyn McGahan


City

Brighton


Age

48


Bib No

244


Overall

47


Time

22:45.2


Pace

7:19/M

2

Julie Bedford

Fenton

48

22

48

22:49.4

7:20/M

3

Carol Smithson

Cumming

48

331

90

26:00.2

8:22/M

4

Sue Appold

Hartland

45

624

102

26:34.3

8:33/M

5

Theresa Canzano

Brighton

46

50

107

26:50.7

8:38/M

6

Kim Batsche-Mckenzie

Howell

45

19

114

27:12.8

8:45/M


 


Female 45 to 49



Place

7


Name

Lisa Grebeck


City

Holly


Age

49


Bib No

128


Overall

146


Time

28:48.5


Pace

9:16/M

8

Kim Goering

Brighton

48

122

154

29:07.3

9:22/M

9

Kathy Edwards

Commerce

45

88

158

29:19.0

9:26/M

10

Vicky Vulaj

Brighton

48

368

160

29:19.5

9:26/M

11

Kathleen Lawson

Fenton

47

203

172

29:50.0

9:36/M

12

Michelle Madden

Howell

48

223

189

30:48.3

9:54/M

13

Carolyn McNamara

Livonia

49

258

193

31:17.7

10:04/M

14

Susan Barnett

46

673

239

34:20.5

11:02/M

15

Susan Hagood

Livonia

49

138

265

36:55.6

11:52/M

16

Beth Stoinski

Whitmore Lake

48

343

306

43:55.2

14:07/M

17

Candy Vansickle

South Lyon

49

364

312

46:16.6

14:53/M

18

Kristin Harper

Fenton

45

139

314

46:22.1

14:55/M

19

Connie Lane

Whitmore Lake

49

197

333

54:33.4

17:32/M

 

Female 50 to 54



Place

1


Name

Vicki Wood


City

White Lake


Age

52


Bib No

434


Overall

64


Time

24:06.6


Pace

7:45/M

2

Diane Mettson

Brighton

54

681

77

24:55.2

8:01/M

3

Erin Hooks

Brighton

53

476

119

27:33.7

8:52/M

4

Sandy Furtney

Brighton

53

708

188

30:40.2

9:52/M

5

Jennifer Triffo

Brighton

53

356

191

31:08.5

10:01/M

6

Lisa Hoehn

Brighton

54

151

196

31:51.0

10:14/M

7

Joni Maier

Gaines

51

226

198

31:59.7

10:17/M

8

Kris Veenstra

Brighton

53

623

199

32:03.3

10:18/M

9

Mary Ann Beck

Brighton

52

20

200

32:04.6

10:19/M

10

Karen Helmkamp

Brighton

52

148

219

32:59.0

10:36/M

11

Bev Bielicki

Livonia

53

28

228

33:18.5

10:42/M

12

Lori Winters

Pinckney

54

380

229

33:21.3

10:43/M

13

Ann Baca

South Lyon

53

10

236

34:13.0

11:00/M

14

Christine Bart

Brighton

50

447

241

34:28.0

11:05/M

15

Michelle Badish

Gregory

50

14

254

35:45.0

11:30/M

16

Amy Daybird

Brighton

51

72

258

35:55.4

11:33/M

17

Andi McDonnell

Pinckney

50

242

259

35:57.0

11:34/M

18

Beth Michmerhuizen

Howell

54

261

262

36:41.7

11:48/M

19

Carrie Montgomery

Livonia

50

264

269

38:00.3

12:13/M

20

Robin Davis

Howell

50

608

290

40:45.6

13:06/M

21

Donna Carrasco

Howell

50

707

319

46:42.3

15:01/M

22

Martha James

Plymouth

52

413

322

47:42.5

15:20/M

23

Janet Dicarlo

Pinckney

54

393

328

48:41.4

15:39/M

24

Teresa Keppler

Dexter

51

186

334

54:33.5

17:32/M


image

 


Female 55 to 59



Place

1


Name

Lori Vecchioni


City

Brighton


Age

56


Bib No

411


Overall

51


Time

23:07.6


Pace

7:26/M

2

Wanda Gunderson

Whitmore Lake

55

135

74

24:32.6

7:53/M

3

Lynn Stanfield

Brighton

58

341

76

24:46.7

7:58/M

4

Debbie Wiley

Howell

57

688

98

26:19.3

8:28/M

5

Ellen Stretlien

Birmingham

58

346

186

30:33.1

9:49/M

6

Cheryl Sorg

Howell

59

334

207

32:36.8

10:29/M

7

Anne Bibik

Brighton

57

27

235

33:47.8

10:52/M

8

Mary Wolos

Brighton

58

381

237

34:14.0

11:00/M

9

Karen Houheman

Cohoctah

56

481

242

34:39.3

11:08/M

10

Lori Bryant

Chagrin Falls

57

493

273

38:12.4

12:17/M

11

Charlene Odom

New Hudson

57

426

277

38:53.9

12:30/M

12

Shirley Holstier

Houston

55

686

332

52:49.4

16:59/M

 

Female 60 to 64



Place

1


Name

Linda Shearing


City

Brighton


Age

61


Bib No

622


Overall

132


Time

28:23.7


Pace

9:08/M

2

Margaret Daigneau

Brighton

60

66

178

30:02.8

9:39/M

3

Patty Stevenson

Brighton

61

611

245

34:54.2

11:13/M

4

Patti McLellan

Livonia

64

256

253

35:31.3

11:25/M

5

Sharon Anderson

Brighton

60

7

288

40:36.7

13:03/M

6

Sandra Muldowney

Brighton

63

269

310

45:42.8

14:42/M

7

Marilyn Darnell

Brighton

60

69

335

55:04.8

17:42/M

8

Martha Hollister

Hastings

60

153

337

56:16.5

18:06/M

9

Nishi Nagar

Novi

64

272

341

1:04:18.6

20:41/M

 

Female 65 to 69



Place

1


Name

Mary Harrison


City

Brighton


Age

65


Bib No

140


Overall

206


Time

32:36.1


Pace

10:29/M

2

Kathleen Giannosa

Ann Arbor

65

114

227

33:14.9

10:41/M

3

Janet Simpson

Whitmore Lake

66

330

272

38:12.2

12:17/M

4

Karen France

Clearwater

65

103

315

46:22.3

14:55/M

5

Lucinda Badillo

Las Vegas

65

12

321

47:04.1

15:08/M

 

Female 70 and over



Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Ellen Nitz

Brighton

73

612

155

29:13.4

9:24/M


 


Female 70 and over



Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

2

Brenda Badish

Gregory

73

13

304

43:44.7

14:04/M


image

 


 

Male Open Winners



Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Garrett McPeek

Brighton

17

259

1

17:06.3

5:30/M

Male Masters' Winners


Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Dominic Nicita

Brighton

50

410

12

19:04.0

6:08/M


image

 


Male 14 and under



Place

1


Name

Camden Boston


City


Age

14


Bib No

706


Overall

17


Time

20:00.4


Pace

6:26/M

2

Charlie Sharp

Brighton

13

419

18

20:03.0

6:27/M

3

Clay McKenzie

Howell

14

251

41

22:03.8

7:05/M

4

Branden Mayday

Brighton

13

233

60

23:43.8

7:38/M

5

Zachary Bostwick

Brighton

13

41

65

24:13.8

7:47/M

6

Matthew Goemer

Brighton

8

120

72

24:26.2

7:51/M

7

Eric Ebel

Brighton

13

85

82

25:18.0

8:08/M

8

Cory Richards

Howell

12

659

85

25:38.0

8:15/M

9

Chris Sharp

Brighton

10

420

95

26:10.0

8:25/M

10

Nicholas Ryan

Brighton

14

405

96

26:11.8

8:25/M

11

Derek Fukuda

Granite Bay

11

620

125

28:04.2

9:01/M

12

Nathan Cipolla

Fenton

10

57

136

28:29.8

9:10/M

13

Avery Moricz

Pinckney

9

267

149

28:57.4

9:19/M

14

Deven Richards

Howell

14

660

163

29:30.3

9:29/M

15

Daniel Schneider

Brighton

9

467

274

38:25.5

12:21/M

16

Niklas Woodard

Howell

11

387

279

39:22.9

12:39/M

17

Austin Woodard

Howell

13

384

280

39:23.5

12:40/M

18

Jonathan Horcha

Brighton

8

403

282

40:04.5

12:53/M

19

William Wright

Howell

12

486

297

41:13.5

13:15/M

20

Brady Roberts

Milford

09

665

343

1:13:57.5

23:47/M

 

Male 15 to 19



Place

1


Name

Connor Parrell


City

Brighton


Age

16


Bib No

289


Overall

2


Time

17:33.3


Pace

5:39/M

2

Timothy Osborne

Brighton

15

412

3

17:45.9

5:42/M

3

Josh Bostwick

Brighton

16

39

6

18:13.6

5:51/M

4

Tyler Bryant

Chagrin Falls

18

491

9

18:24.8

5:55/M

5

Sam Bedford

Brighton

15

701

10

18:30.8

5:57/M

6

Evan Litch

South Lyon

16

215

16

19:54.7

6:24/M

7

Matt St. Germain

Brighton

18

339

19

20:14.1

6:30/M

8

Raymond James Taton

Riverview

15

352

35

21:52.4

7:02/M

9

Connor Bierschenk

Justin

18

29

120

27:39.8

8:53/M

 

Male 20 to 24



Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Chris Wernett

Brighton

20

632

40

22:03.7

7:05/M

2

Dominik Traudt

Brighton

23

475

86

25:44.2

8:16/M

3

Roberto Rodriguez

Brighton

23

408

89

25:57.8

8:21/M


 

Place

Name

City

Age

Bib No

Overall

Time

Pace

4

James Purifoy

Southfield

21

709

127

28:05.7

9:02/M

5

Nick Kreider

Lansing

21

416

234

33:42.9

10:50/M

6

Joshua Fox

Howell

24

101

317

46:27.9

14:56/M

 

Male 25 to 29



Place

1


Name

Shawn Dennany


City

Canton


Age

29


Bib No

628


Overall

4


Time

17:54.1


Pace

5:45/M

2

Chad Mahakian

Farmington

28

224

11

18:38.2

5:59/M

3

Dustyn Blindert

Littleton

27

454

39

22:00.7

7:04/M

4

Larry Gunderson

Whitmore Lake

25

134

75

24:32.9

7:53/M

5

Dave Jewell

Novi

28

662

116

27:24.2

8:49/M

6

Byron Dougherty

Indianapolis

28

609

153

29:05.4

9:21/M

7

Brandon Anderson

Farmington Hills

29

5

292

40:50.2

13:08/M

8

Ryan Keating

Brighton

29

184

339

56:17.2

18:06/M

 

Male 30 to 34



Place

1


Name

Ken Larscheid


City

Pinckney


Age

31


Bib No

201


Overall

7


Time

18:15.4


Pace

5:52/M

2

Ryan Lowry

Washington

30

219

14

19:25.1

6:15/M

3

Ryan Ormond

Novi

34

286

15

19:45.7

6:21/M

4

Dan Gruszka

Whitmore Lake

30

497

27

21:16.1

6:50/M

5

Adam Rushford

New Hudson

32

311

30

21:39.0

6:58/M

6

John Christensen

South Lyon

30

54

44

22:32.4

7:15/M

7

Dennis Tucker

West Bloomfield

32

670

52

23:09.5

7:27/M

8

Andrew Carrico

Belleville

33

51

108

26:52.8

8:38/M

9

Matt St. Charles

Northville

34

438

208

32:37.8

10:29/M

10

Brian Cummings

Plymouth

32

65

225

33:10.4

10:40/M

11

Shaun Jaynes

Howell

31

173

327

48:03.8

15:27/M

12

Eric Lewandowski

Chicago

31

211

342

1:04:19.6

20:41/M

 

Male 35 to 39



Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Eric McKeon

Commerce

39

642

8

18:20.9

5:54/M

2

Bruce Mayrand

Brighton

35

236

20

20:15.3

6:31/M

3

Aaron Blakemore

Milford

36

689

28

21:21.0

6:52/M

4

Greg Knight

Edmond

37

695

38

21:59.7

7:04/M

 

Place

5

Name

Nathan Evers

City

Pinckney

Age

38

Bib No

650

Overall

71

Time

24:23.1

Pace

7:50/M

6

David Goemer

Brighton

38

117

73

24:26.4

7:51/M

7

Robert Headley

Pinckney

38

146

79

25:00.4

8:02/M

8

Trevor Surdu

Novi

38

430

84

25:30.0

8:12/M

9

Matt Montange

Dowagiac

38

654

106

26:44.6

8:36/M

10

Chris Shamie

Brighton

35

326

123

27:55.9

8:59/M

11

Neil Slvein

Centreville

38

678

133

28:26.9

9:09/M

12

Jason Dinkelmann

Brighton

39

640

177

30:02.7

9:39/M

13

Aaron Smith

Brighton

37

457

205

32:31.9

10:27/M

14

Andy Ballard

White Lake

38

17

211

32:41.7

10:31/M

15

Robert Nicholas

Brighton

36

469

218

32:49.0

10:33/M

16

Jason Blush

Albuquerque

35

34

257

35:52.2

11:32/M

17

Andrew Woodard

Howell

39

383

284

40:08.2

12:54/M

18

Ray Blush

Mount Pleasant

37

489

302

43:27.5

13:58/M

 

Male 40 to 44



Place

1


Name

Larry Bostwick


City

Brighton


Age

41


Bib No

40


Overall

21


Time

20:30.0


Pace

6:35/M

2

Steve Shaffer

Brighton

41

324

29

21:27.7

6:54/M

3

Rich Benson II

Howell

44

24

50

23:06.4

7:26/M

4

James Gordon

Highland

43

125

62

23:50.9

7:40/M

5

Michael Ryan

Brighton

43

404

97

26:13.3

8:26/M

6

Steven Kowalski

Brighton

41

191

100

26:25.5

8:30/M

7

Brooke Bowen

Whitmore Lake

44

42

117

27:31.7

8:51/M

8

Kurt Schneider

Brighton

42

464

121

27:42.4

8:54/M

9

Steve Meservy

Brighton

41

474

126

28:04.8

9:01/M

10

John Clark

Pinckney

44

59

150

28:57.9

9:19/M

11

Scott Richards

Howell

42

657

166

29:33.0

9:30/M

12

Matt Meservy

Brighton

43

473

168

29:44.2

9:34/M

13

Lance Mitchell

Brighton

42

629

179

30:02.9

9:39/M

14

Chris Ratliff

Brighton

44

297

202

32:07.7

10:20/M

15

Charlie Frias

Trenton

43

647

230

33:24.1

10:44/M

16

Linda Schneider

Brighton

44

463

276

38:53.4

12:30/M

17

Tim Liess

Brighton

44

213

296

40:51.6

13:08/M

18

Kerry Ankenbrand

Brighton

43

619

326

48:01.5

15:26/M

 

Male 45 to 49


 

Place

1

Name

Richard Kettel

City

Brighton

Age

48

Bib No

488

Overall

22

Time

20:50.2

Pace

6:42/M

2

Lyle Sanderson

South Lyon

49

314

32

21:51.3

7:02/M

3

Brian Mayday

Brighton

49

234

56

23:30.8

7:33/M

4

Joel Allen

South Lyon

47

2

66

24:16.8

7:48/M

5

Mark Tyler

Pinckney

47

361

103

26:35.0

8:33/M

6

Tony Sharp

Brighton

46

418

113

27:12.6

8:45/M

7

Rick Markham

Brighton

47

229

122

27:54.7

8:58/M

8

Carmi Edwards

Commerce

46

87

130

28:23.4

9:08/M

9

Peter Grebeck

Holly

49

129

145

28:48.2

9:16/M

10

Leonard Buckley

South Lyon

45

47

156

29:14.3

9:24/M

11

Rick Connolly

Pinckney

45

470

204

32:09.5

10:20/M

12

Michelle Perry

Brighton

45

293

250

35:28.7

11:24/M

 

Male 50 to 54



Place

1


Name

Tom Nisbet


City

Clayton


Age

51


Bib No

278


Overall

31


Time

21:44.1


Pace

6:59/M

2

Michael Partridge

Brighton

52

700

34

21:51.8

7:02/M

3

Bill Kreeger

Howell

52

677

42

22:10.5

7:08/M

4

John Jenkins

Pinckney

50

174

59

23:43.5

7:38/M

5

Jeff Madden

Howell

52

222

81

25:14.6

8:07/M

6

Timothy McDonnell

Pinckney

52

243

148

28:56.4

9:18/M

7

Michael Beck

Brighton

54

21

201

32:04.9

10:19/M

8

Patrick Oconnor

Birmingham

53

282

249

35:27.6

11:24/M

9

Robert Bryant

Chagrin Falls

54

492

268

38:00.2

12:13/M

10

James Montgomery

Livonia

53

649

270

38:00.6

12:13/M

11

Robert Triffo

Brighton

53

357

311

45:54.7

14:46/M

12

John Baca

South Lyon

53

11

313

46:17.4

14:53/M

 

Male 55 to 59



Place

1


Name

Stan Schafer


City

Brighton


Age

57


Bib No

712


Overall

70


Time

24:20.7


Pace

7:49/M

2

Bob Brady

Brighton

57

44

83

25:20.6

8:09/M

3

Jeraud Purifoy

55

710

124

28:00.9

9:00/M

4

Tom Stretlien

Birmingham

57

345

233

33:36.9

10:48/M

5

Roger Davis

Howell

59

607

289

40:45.3

13:06/M

6

Tom Winters

Pinckney

55

449

307

44:44.3

14:23/M

 

Male 60 to 64

Place

1

Name

Tony Hubbarth

City

Brighton

Age

64

Bib No

156

Overall

36

Time

21:54.3

Pace

7:03/M

2

Edward Recke

Brighton

60

299

49

23:01.3

7:24/M

3

Paul Doby

Howell

63

698

134

28:28.2

9:09/M

4

Bob Loverde

Brighton

64

444

159

29:19.0

9:26/M

5

Michael Daigneau

Brighton

61

67

244

34:50.3

11:12/M

6

Jay Moilanen

Brighton

62

468

309

45:13.0

14:32/M

7

Garry Stoinski

Whitmore Lake

60

344

316

46:27.9

14:56/M

 

Male 65 to 69



Place

1


Name

Mark Cryderman


City

Milford


Age

67


Bib No

63


Overall

37


Time

21:56.3


Pace

7:03/M

2

Ian Shearing

Brighton

65

621

94

26:05.7

8:23/M

3

Ed King

Whitmore Lake

66

189

101

26:28.1

8:31/M

4

Ray Blush, Jr.

Brighton

66

35

261

36:34.3

11:45/M

5

Narendra (ned) Nagar

Novi

69

271

340

1:02:52.8

20:13/M

 

Male 70 and over



Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Jerome Gross

Pinckney

76

133

301

43:23.8

13:57/M


image