Hungry Duck Results 2014 Half Marathon

July 4, 2014
Brighton, MI

 

Female Open Winners



Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Kelsey Bragg

Fenton

24

45

7

1:24:37.8

6:28/M

Female Masters' Winners


Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Marcy Sacks

Albion

44

313

23

1:35:04.1

7:15/M

Female 20 and Under

Place

Name

City

Age

Bib No

Overall

Time

Pace

1

Emily Stadelman

Ann Arbor

18

340

212

2:21:23.9

10:48/M

2

Jordan Fiorani

Algonac

17

604

215

2:23:25.0

10:57/M

3

Abigail Nutter

Algonac

16

603

216

2:23:25.3

10:57/M

4

Lauren Suda

Milford

16

635

224

2:29:56.4

11:27/M

 

Female 20 to 24


Place

1


Name

Mackenzie Frasso


City

Brighton


Age

21


Bib No

104


Overall

27


Time

1:35:58.2


Pace

7:20/M

2

Libby Maret

Ann Arbor

24

227

31

1:37:50.8

7:28/M

3

Kayla Daugherty

Brighton

21

432

55

1:43:31.0

7:54/M

4

Brittani Amell

Howell

23

3

56

1:43:34.2

7:54/M

5

Samantha Kaca

Warren

24

180

68

1:45:43.2

8:04/M

6

Kelsey Dischler

Macomb

22

78

93

1:50:55.4

8:28/M

7

Emma McClory

South Lyon

21

239

99

1:52:33.3

8:35/M

8

Sarah Nashar

Columbus

24

275

108

1:53:47.1

8:41/M

9

Heather Costersin

Mount Zion

22

422

119

1:56:02.2

8:51/M

10

Laura Young

York

24

389

173

2:09:35.0

9:54/M

11

Alison Foster

New York

23

99

182

2:11:12.8

10:01/M

12

Grace Ralsten

Grand Rapids

22

296

218

2:24:33.0

11:02/M

13

Alisa Dvarishkis

Missoula

24

82

222

2:28:50.8

11:22/M

 

Female 25 to 29


Place

1


Name

Robin Bonomi


City

Ypsilanti


Age

25


Bib No

478


Overall

34


Time

1:38:17.0


Pace

7:30/M

2

Jennifer Schilling

White Lake

26

317

83

1:48:52.3

8:19/M

3

Casey Darnell

Brighton

26

446

102

1:52:57.1

8:37/M

4

Stephanie Susko

Wyandotte

25

349

103

1:53:20.7

8:39/M

5

Ashley Pickering

Brighton

26

294

111

1:54:26.5

8:44/M

6

Julie Kuhn

Winston Salem

26

194

115

1:55:10.7

8:47/M

7

Karly Kiggins

Royal Oak

29

705

122

1:56:12.3

8:52/M

8

Kathrine Darnell

Saint Joseph

28

68

144

2:03:02.6

9:24/M

9

Meridith Sherman

Holly

27

329

148

2:04:09.7

9:29/M

10

Lesa Doa

Howell

29

482

149

2:04:30.4

9:30/M

11

Julie Morley

Brighton

29

671

169

2:08:21.8

9:48/M

12

Alexandra Schubert

Austin

25

322

174

2:09:35.7

9:54/M

13

Lauryn Mosley

Brighton

27

268

185

2:11:20.1

10:02/M

14

Jessica Bennett

Wyandotte

29

23

206

2:19:16.4

10:38/M

15

Allison McCubbin

Howell

26

241

209

2:20:32.0

10:44/M


Place

Name

City

Age

Bib No

Overall

Time

Pace

16

Emily Hutchison

Brighton

25

160

219

2:27:21.2

11:15/M

17

Kathryn Dvarishkis

Missoula

27

83

221

2:28:50.5

11:22/M

 

Female 30 to 34



Place

1


Name

Carrie Larscheid


City

Pinckney


Age

30


Bib No

200


Overall

15


Time

1:30:05.2


Pace

6:53/M

2

Kate Lewis

Ann Arbor

33

212

33

1:38:06.3

7:29/M

3

Emilianne Dougall

New Baltimore

33

80

44

1:41:26.8

7:45/M

4

Amanda Goetz

Royal Oak

31

653

54

1:43:23.4

7:54/M

5

Tracy Bunch

Howell

34

48

58

1:43:53.7

7:56/M

6

Jessie Jarrad

Howell

32

172

75

1:46:27.1

8:08/M

7

Meghan Kuebler

30

713

80

1:48:39.1

8:18/M

8

Angela Ohannessian

New York

33

601

105

1:53:26.0

8:40/M

9

Elizabeth Bloomfield

Northville

30

31

112

1:54:28.0

8:44/M

10

Sylvia Ricci

Novi

34

301

131

1:59:28.2

9:07/M

11

Stephanie Bonk

Birmingham

30

36

158

2:06:38.5

9:40/M

12

Abby Holland

Ann Arbor

34

644

166

2:07:27.1

9:44/M

13

Brittany McKinstray

Kalamazoo

30

252

180

2:10:47.2

9:59/M

14

Cynthia Holman

Brighton

30

699

186

2:11:50.8

10:04/M

15

Toni Reese

New Hudson

32

300

204

2:18:37.6

10:35/M

16

Rachel Sabourin

Howell

34

312

208

2:19:51.2

10:41/M

17

Jennifer Wallace

West Bloomfield

32

370

230

2:51:22.4

13:05/M

18

Michelle Duquet

Whitmore Lake

31

81

231

2:51:43.3

13:06/M

 

Female 35 to 39



Place

1


Name

Kelly Ann Valente


City

Dearborn


Age

35


Bib No

362


Overall

16


Time

1:31:23.8


Pace

6:59/M

2

Kara Kramer

New York

37

192

67

1:45:35.9

8:04/M

3

Karen Kazensky

Westland

35

183

95

1:51:13.4

8:29/M

4

Tendai Thomas

Farmington Hills

39

353

126

1:57:12.8

8:57/M

5

Heidi Messbarger

Cincinnati

39

260

130

1:59:24.6

9:07/M

6

Shauna Thornton

Manchester

35

355

134

2:00:19.3

9:11/M

7

Kelli Crawford

Novi

39

61

138

2:01:04.5

9:15/M

8

Tracy Flak

Howell

35

97

142

2:02:33.4

9:21/M

9

Carol Smiley

Burton

39

625

143

2:03:00.4

9:23/M

10

Kristi White

Howell

38

376

145

2:03:34.5

9:26/M

11

Lauren Scally

White Lake

35

316

146

2:03:45.6

9:27/M

12

Julie McGill

Brighton

37

248

150

2:05:22.4

9:34/M



Female 35 to 39



Place

13


Name

Cicely McClintic


City

Manchester


Age

39


Bib No

238


Overall

154


Time

2:06:25.1


Pace

9:39/M

14

Winnie Wong

Novi

37

382

156

2:06:33.9

9:40/M

15

Audrey Verla

Brighton

35

365

168

2:07:55.7

9:46/M

16

Candace Booth

Linden

36

37

179

2:10:39.4

9:58/M

17

Karrie Bloomquist

Howell

39

32

193

2:14:13.4

10:15/M

18

Kristen Maxwell

Portage

36

232

199

2:16:41.5

10:26/M

19

Carole Hawke

Detroit

37

144

201

2:17:13.6

10:28/M

20

Stefania Hutchins

Macomb

37

159

217

2:23:32.9

10:57/M

 

Female 40 to 44



Place

1


Name

Jennifer Meservy


City

Brighton


Age

43


Bib No

472


Overall

64


Time

1:45:27.6


Pace

8:03/M

2

Stephanie Smith

Howell

42

716

73

1:46:17.5

8:07/M

3

Laura Gagacki

Ashburn

43

676

97

1:51:32.4

8:31/M

4

Patricia Izzo

Farmington

41

450

101

1:52:47.7

8:37/M

5

Mindy Goetz

Blissfield

40

124

124

1:56:35.3

8:54/M

6

Katy Kerch

Brighton

44

187

125

1:56:38.0

8:54/M

7

Tara Kane

Brighton

42

181

129

1:58:47.1

9:04/M

8

Anna Shafto

Commerce Twp

41

325

132

1:59:43.3

9:08/M

9

Denise Dashner

Temperance

44

461

141

2:02:06.5

9:19/M

10

Rosemary Nuttall

Riverview

43

281

147

2:04:07.8

9:28/M

11

Amber Ihrke

New Lenox

43

165

155

2:06:29.9

9:39/M

12

Cyndi Ball

Lake Orion

42

16

159

2:06:52.2

9:41/M

13

Tracy Hoffman

Chesapeake

40

152

195

2:14:39.2

10:17/M

14

Giselle Cieza

Solon

44

630

229

2:49:56.8

12:58/M

 

Female 45 to 49



Place

1


Name

Nancy Damm


City

Ann Arbor


Age

47


Bib No

417


Overall

60


Time

1:44:16.6


Pace

7:58/M

2

Brigid Mulroy Kahn

Milford

48

440

98

1:52:04.3

8:33/M

3

Jennifer Newman

White Lake

45

276

104

1:53:22.9

8:39/M

4

Cathy Markham

Brighton

46

228

109

1:53:50.8

8:41/M

5

Erika Thompson

Northville

47

680

116

1:55:22.3

8:48/M

6

Mary Lefevre

Livonia

46

210

118

1:55:25.7

8:49/M

7

Patrice Gage

Howell

48

111

127

1:57:51.7

9:00/M

8

Christine Doering

Dumfries

48

79

135

2:00:26.4

9:12/M

9

Arkusha Walker

West Bloomfield

45

704

151

2:05:29.8

9:35/M

10

Sheryl Schlueter

Brighton

45

318

165

2:07:25.6

9:44/M


 


Female 45 to 49



Place

11


Name

Debra Rojewski


City

Fowlerville


Age

49


Bib No

305


Overall

183


Time

2:11:15.1


Pace

10:01/M

12

Elaine Stupula

Farmington Hills

49

667

184

2:11:15.3

10:01/M

13

K Rivet Amico

Brighton

45

645

191

2:13:21.2

10:11/M

14

Colleen Scrivano

South Lyon

45

323

194

2:14:13.4

10:15/M

15

Tanya Lomac

Lakewood

45

217

202

2:17:38.5

10:30/M

16

Julie Welch

Ann Arbor

47

373

213

2:22:16.4

10:52/M

17

Kimberly Appell

Twinsburg

45

8

220

2:27:28.7

11:15/M

18

Marie Young

Belleville

46

637

228

2:47:14.6

12:46/M

 

Female 50 to 54



Place

1


Name

Heidi Drallos


City

Commerce Twp


Age

51


Bib No

616


Overall

46


Time

1:42:09.4


Pace

7:48/M

2

Maria Zaborniak

Ann Arbor

51

390

178

2:10:13.1

9:56/M

3

Stacie Bethel

South Lyon

50

26

200

2:16:50.6

10:27/M

4

Karla Happel

Indianapolis

52

687

203

2:17:39.8

10:30/M

5

Becky Foster

Saint Joseph

53

100

207

2:19:29.5

10:39/M

6

Donna Freshour

Brighton

53

106

210

2:20:41.7

10:44/M

7

Marianne Hommer

Allenspark

52

154

223

2:29:34.5

11:25/M

 

Female 55 to 59



Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Joann Bonnewell

Brighton

59

664

167

2:07:53.9

9:46/M

2

Pam Lee-Campbell

Brighton

55

206

211

2:21:07.7

10:46/M

3

Connie Nunham

Howell

57

280

225

2:35:18.9

11:51/M

 

Female 60 to 64



Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Sue Wade

Belleville

60

459

160

2:07:00.3

9:42/M

2

Claudia Tuori

Howell

62

360

226

2:37:10.3

12:00/M


 

Male Open Winners



Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Mike Andersen

Commerce

27

4

1

1:08:34.0

5:14/M

Male Masters' Winners


Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Craig Dolecki

Detroit

40

643

6

1:19:22.6

6:04/M

 

Male 20 and Under

Place

1

Name

Hunter Barnes

City

Justin

Age

17

Bib No

18

Overall

4

Time

1:18:10.9

Pace

5:58/M

2

Logan Goering

Northville

15

123

19

1:33:01.5

7:06/M

3

Jacob Allen

South Lyon

18

1

26

1:35:50.1

7:19/M

4

Mitchel Bulger

Almont

18

669

45

1:41:34.7

7:45/M

5

William Harrison

South Lyon

19

141

87

1:50:36.2

8:27/M

6

Drew Ibach

Plymouth

19

164

88

1:50:39.3

8:27/M

7

Abraham Schon

Mason

18

319

96

1:51:24.0

8:30/M

 

Male 20 to 24



Place

1


Name

Josh Partridge


City

Brighton


Age

21


Bib No

702


Overall

2


Time

1:14:15.1


Pace

5:40/M

2

Jack Dischler

Macomb

20

77

25

1:35:27.1

7:17/M

3

Michael Roberts

Lake Orion

20

633

41

1:40:41.4

7:41/M

4

Justin Rauhoff

Detroit

24

298

91

1:50:55.3

8:28/M

5

Matthew Wilkinson

Mount Clemens

23

377

100

1:52:36.1

8:36/M

6

Chad Ibach

Plymouth

22

163

120

1:56:02.6

8:51/M

7

Sam Davies

Adrian

20

70

121

1:56:02.9

8:51/M

 

Male 25 to 29



Place

1


Name

Matt Tulpa


City

Commerce


Age

25


Bib No

359


Overall

3


Time

1:16:32.5


Pace

5:51/M

2

Chris Lewis

Chicago

28

638

11

1:28:03.2

6:43/M

3

Joseph Workman

Garden City

27

388

50

1:42:50.6

7:51/M

4

Tim Farquhar

South Lyon

26

90

79

1:48:34.2

8:17/M

5

Philippe Rio

Sterling Heights

26

302

82

1:48:52.1

8:19/M

6

Joe Bavaro

Royal Oak

28

703

113

1:54:45.5

8:46/M

7

Nathan De Winkle

Lansing

27

73

128

1:58:13.2

9:01/M

8

Eric Robertson

West Bloomfield

29

415

192

2:14:10.5

10:15/M

9

Richard Wetzel

Garden City

28

375

214

2:22:26.8

10:52/M

 

Male 30 to 34



Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Simon Gore

South Lyon

32

651

8

1:25:27.2

6:31/M

2

Brad Litwin

Northville

31

216

10

1:27:57.8

6:43/M

3

Adam Sokol

Birmingham

30

333

18

1:32:53.1

7:05/M

4

Chris Gavas

Ann Arbor

30

113

28

1:37:27.1

7:26/M


Place

5

Name

Christopher Grabowski

City

Northville

Age

31

Bib No

127

Overall

40

Time

1:40:25.5

Pace

7:40/M

6

Matthew Haas

Commerce Twp

33

137

70

1:45:55.6

8:05/M

7

Russell Cammann

Lexington

31

49

78

1:48:29.0

8:17/M

8

David Struble

Brighton

34

347

86

1:50:06.8

8:24/M

9

Amit Nagar

New York

32

270

89

1:50:40.4

8:27/M

10

Steve Paternel

Grayslake

32

291

107

1:53:43.3

8:41/M

11

Justin Fitzgerald

31

96

137

2:00:48.3

9:13/M

 

Male 35 to 39



Place

1


Name

Matt Wiltse


City

Las Vegas


Age

37


Bib No

378


Overall

5


Time

1:18:25.9


Pace

5:59/M

2

Dan Frayman

Ypsilanti

35

105

13

1:29:10.4

6:48/M

3

Charles Dillay

Fowlerville

38

76

14

1:29:11.3

6:48/M

4

Edward Church

Novi

39

617

17

1:31:32.8

6:59/M

5

Mike Kratz

Fowlerville

37

193

20

1:33:16.2

7:07/M

6

James Feeny

Howell

36

91

24

1:35:08.2

7:16/M

7

Theresa Cook

Dearborn

35

498

29

1:37:28.9

7:26/M

8

Joshua Mietelski

Dexter

37

262

37

1:39:47.5

7:37/M

9

Bruce Anderson

Farmington Hills

36

6

47

1:42:11.6

7:48/M

10

Kevin Mayes

Bath

37

235

48

1:42:16.5

7:48/M

11

Taylor Ogilvie

Brighton

37

448

84

1:49:10.6

8:20/M

12

Jason Davis

Brighton

39

71

85

1:50:00.2

8:24/M

13

David Giera

Lake Orion

39

115

136

2:00:36.3

9:12/M

14

Adam Thornton

Manchester

35

354

140

2:02:06.1

9:19/M

15

Michael Huhman

Brighton

38

158

163

2:07:20.5

9:43/M

16

Scott Greene

Ann Arbor

38

668

176

2:09:59.1

9:55/M

17

Evan Gaertner

Brighton

39

110

188

2:13:00.1

10:09/M

18

Justin Sarrach

South Lyon

39

315

196

2:14:49.5

10:17/M

 

Male 40 to 44



Place

1


Name

C. James Palmer


City

Fowlerville


Age

43


Bib No

288


Overall

9


Time

1:25:37.1


Pace

6:32/M

2

John Ohannessian

New York

40

496

12

1:29:02.4

6:48/M

3

Ramon Hernandez

Okemos

40

150

22

1:34:49.6

7:14/M

4

Kyle Fukuda

Granite Bay

43

107

35

1:38:59.2

7:33/M

5

Jason Ferrell

Battle Creek

41

93

42

1:40:56.7

7:42/M

6

Vincent Hittie

Monroe

44

636

43

1:41:24.3

7:44/M

7

Dave Kurt

South Lyon

43

195

49

1:42:16.6

7:48/M

 

Place

8

Name

Derek McGill

City

Brighton

Age

40

Bib No

247

Overall

51

Time

1:43:01.9

Pace

7:52/M

9

Chris Gilstad

Midland

41

652

52

1:43:02.4

7:52/M

10

Scott Miller

South Lyon

40

263

53

1:43:04.5

7:52/M

11

Dave Stockoski

Commerce Twp

40

342

59

1:43:59.7

7:56/M

12

Brian Walker

Howell

44

369

61

1:44:16.9

7:58/M

13

Ron Abner

Howell

42

693

72

1:46:06.7

8:06/M

14

Russell Stratson

Howell

42

684

74

1:46:26.7

8:07/M

15

Dan Beauchesne

41

655

81

1:48:49.0

8:18/M

16

Michael Price

Birmingham

43

631

92

1:50:55.4

8:28/M

17

Derek Nutter

Algonac

42

602

133

2:00:04.5

9:10/M

18

Eric Tulley

Brighton

43

479

161

2:07:07.8

9:42/M

19

Kellie Spencer

Brighton

42

336

164

2:07:24.4

9:44/M

20

Peter Tadros

Brighton

42

350

177

2:10:02.2

9:56/M

 

Male 45 to 49



Place

1


Name

Greg Lanzi


City

Brighton


Age

49


Bib No

198


Overall

30


Time

1:37:33.5


Pace

7:27/M

2

Ron Galard

Brighton

49

112

32

1:37:59.6

7:29/M

3

Tim Kuch

Fowlerville

47

634

63

1:45:07.8

8:01/M

4

Mike Moore

Sylvania

48

265

65

1:45:31.0

8:03/M

5

Michael Silvio

Livonia

48

627

71

1:46:05.9

8:06/M

6

Lh Lee

Royal Oak

48

205

90

1:50:49.8

8:28/M

7

Ray Bonomo

Brighton

49

456

94

1:51:03.1

8:29/M

8

William Bailey

Milford

46

15

114

1:54:49.7

8:46/M

9

Michael Flanagan

Colorado Springs

46

98

117

1:55:24.1

8:49/M

10

Brian Guzdial

Tucker

49

136

123

1:56:24.5

8:53/M

11

Mike Larson

Brighton

45

202

139

2:01:20.7

9:16/M

12

David Ihrke

New Lenox

45

167

153

2:06:24.6

9:39/M

13

Steven Spencer

Brighton

48

338

162

2:07:15.5

9:43/M

14

Gary Gilger

Novi

47

116

170

2:09:10.2

9:52/M

15

Terence Leahy

Heyworth

47

204

172

2:09:32.1

9:53/M

16

Richard Bedolla

Brighton

47

439

189

2:13:13.9

10:10/M

17

Dan Lefevre

Livonia

49

208

190

2:13:14.6

10:10/M

18

John Crossman

Pinckney

45

62

198

2:15:47.5

10:22/M

 

Male 50 to 54



Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Ed Nicholson

Milford

50

679

21

1:34:45.5

7:14/M

 

Place

2

Name

John Demarco

City

Brighton

Age

52

Bib No

74

Overall

36

Time

1:39:15.9

Pace

7:35/M

3

Michael Caviston

Coronado

53

53

38

1:40:00.9

7:38/M

4

Greg MacDonald

Anchorage

53

220

39

1:40:02.0

7:38/M

5

Hiroshi Kashishita

Novi

53

182

62

1:44:43.6

8:00/M

6

Barry Vlassis

Jacksonville

54

366

66

1:45:33.2

8:03/M

7

John Gossiaux

South Lyon

54

126

76

1:46:31.9

8:08/M

8

Derek Bishop

Troy

51

626

77

1:48:18.6

8:16/M

9

Christopher Cook

Highland

50

60

106

1:53:26.9

8:40/M

10

Dan Goering

Northville

52

121

110

1:53:51.3

8:41/M

11

Stephen Schon

Mason

52

320

181

2:10:59.7

10:00/M

12

Paulo Sugai

Saline

54

348

197

2:15:15.0

10:19/M

13

Butch Ibach

Plymouth

51

162

205

2:18:37.9

10:35/M

14

Jeff Middleton

Canton

53

615

227

2:39:16.8

12:09/M

 

Male 55 to 59



Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Dan Daugherty

Grand Blanc

56

414

57

1:43:51.1

7:56/M

2

Rick Larese

Brighton

55

199

69

1:45:55.1

8:05/M

3

Domingo Valadez

Temperance

55

462

157

2:06:35.4

9:40/M

4

Dave Maier

Gaines

59

225

175

2:09:57.7

9:55/M

 

Male 60 to 64



Place


Name


City


Age


Bib No


Overall


Time


Pace

1

Robert Melkvik

Redford

63

455

152

2:06:14.7

9:38/M

2

John Fierst

Lansing

63

95

171

2:09:10.4

9:52/M

3

Jim Duprey

Novi

60

406

187

2:12:20.5

10:06/M

4

Phil Wade

Belleville

60

460

232

2:55:35.6

13:24/M


image